Hangi ülkede olursanız olun akademisyenlik oldukça zor ve

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
zahmetli bir iştir. Bizde sizlere devlette kamuda çalışan akademik personel ne iş yapar nasıl olunur gibi soruların tamamının cevabını bu yazımızda paylaşmaya çalışacağız. Eğer akademik personel olmayı düşünüyorsanız, kesinlikle masa başı işlerinde çok iyi ve sabırlı olmalısınız. Çünkü eğitim süreci oldukça uzun süren belki de yaşam boyu sürecek olan bir süreç olup sabır istemektedir.

Akademisyen olmak için ise öncelikle liseyi bitirmeniz ve ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavından lisans eğitimi alabileceğini bir bölümü kazanmanız gerekmektedir. Sonrasında bu bölümü başarıyla hatta dereceyle bitirmeniz gerekecektir. Akademisyen olabilmek için genel olarak;

  • Üniversitede okumakta olduğunuz bölümünüzü iyi bir ortalama ile tamamlamak.
  • ÖSYM tarafından yapılan Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) yüksek bir puan almak.
  • YDS, YÖK-DİL veya bu sınavlara eşdeğer bir yabancı dil sınavından kabul görür bir not almış olmak gerekmektedir.

Girmiş olacağınız bu sınavlar aslında devlette kamuda çalışan akademik personel ne iş yapar nasıl olunur sorularının daha akademisyenliğe giriş kısmını temsil etmektedir. Devamında ise daha birçok farklı çalışmalara imza atmanız gerekecektir. Bunlardan en başlıca olanları; yüksek lisans tezi hazırlamak ve doktora tezi hazırlamak olmaktadır. Bu yazdıklarımız sizlerin öğretim üyesi olarak atanmanız için ilk ve en önemli şartlar olmaktadır. Bu sürecin tamamlanmasının ardından doçentlik, profesörlük gibi dallar gelmektedir.

Akademisyen Olmak İçin Not Ortalaması

Genel olarak üniversitelerde akademik personeller için 4 tür kadro çeşidi bulunmaktadır. Bu kadrolar; uzman, öğretim görevlisi, öğretim üyesi ve araştırma görevlisi olmaktadır. Devlette kamuda çalışan akademik personel olmak için not ortalaması çok önemli olmaktadır. Yukarıda saydığımız 4 grup genel olarak öğretim elemanı şeklinde adlandırılmaktadır. Kısaca hangi grupta bulunursanız bulunun her grup için ortak olan bir şey varsa o da not ortalaması olmaktadır.

Araştırma görevlisi şeklinde bir kadroya atanmak istiyorsanız, kesinlikle iyi bir not ortalamanız olması gerekmektedir. Biraz daha somutlaştıracak olursak 100’lük sistemde en az 80, 4’lük sistemde ise en az 3 ve üzeri bir ortalamanız olması gerekmektedir. Bu not ve puanlar üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Öğretim üyeliğinde ise not ortalaması çok önemli olmayıp, bu kadrolar zaten doktor öğretim üyeleri, doçent ve profesör kadroları olarak geçmektedir.

Öğretim Görevlisi ve Üyesi Olma Şartları

Eğer üniversitelerde öğretim görevlisi olmak istiyorsanız, bunun için en temel şart lisans eğitimi sonrasında yüksek lisans eğitimini tamamlamış olmanız gerekliliğidir. Devlette kamuda çalışan akademik personel öğretim görevlisi olmak için yüksek lisansınızı yapmış olmak ve en az iki yıl iş tecrübesine sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanında yine ALES’ten en az 70 ve üzeri almanızı gerektiğinizi de belirtmemizde fayda olacaktır. Öğretim görevlisi olmak için dil sınavı şartı aranmamaktadır. Bu şart yine de bazı üniversitelerde aranabilmektedir.

Öğretim üyesi olmak içinse; burada doktor öğretim üyesi, doçentlik ve profesörlük gibi kadrolar bulunmakta olup her birisinin kendi türünde farklı şartları bulunmaktadır. Doktor öğretim üyesi ve doçentlik kadroları için dil sınavından en az 55 puan ve üzeri almanız gerekmektedir. Profesörlük için ise zaten profesör olacak kişinin pek çok açıdan kendisini ispatladığı düşünüldüğü için dil puanı gibi kıstaslara bakılmaz. Fakat akademik anlamda alanında tam yetkin olduğunu yaptığı çalışmalarıyla ortaya konması beklenir.

Doçent Ne Demektir ve Ne İş Yapar?

Doktor öğretim üyesi ile profesörlük kadroları arasında bulunan bir unvan olmaktadır. Devlette kamuda çalışan akademik personel doçent ne iş yapar sorusunun cevabı ise; üniversitelerde lisans dersleri veren hocalardır diyebiliriz. Yüksek lisans ve doktora seviyesinde ders verebilen hocalardır. Yine üniversitenin pek çok farklı kademelerinde yönetici olarak da görev yapmaktadırlar. Meslek yüksek okullarında müdürlük ve dekanlık görevini üstlenebilecek kapasitede kişilerdir.

Bkz: Akademik Personel, Öğretim Görevlisi Maaşı Ne Kadar?