Borcu olan Bağkur ve GSS yükümlüleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı kararla 31 Aralık 2019 tarihine kadar hastanelerde ücretsiz muayene olabilecek.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 60 günden fazla borcu bulunan Bağ-Kur’lular ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödeyemeyen veya borcu biriken vatandaşlara güzel haber geldi.

Sabah Gazetesi’nden Faruk Erdem’in haberine Bağ-Kur’lu ve GSS yükümlüsü olanların mağduriyetinin ortadan kaldırılması için Erdoğan tarafından imzalanan karar yayımlandı.

Yayımlanan karara göre Genel Sağlık Sigortası ve 4/B (Bağ-Kur) sigortalısı olan ancak sağlık hizmetlerinden faydalanamayan Türk vatandaşları ve bunlara bakmakla yükümlü olan kişiler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar ücretsiz yararlanabilecektir.

GÜNLÜK TUTAR NE KADAR?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması kapsamında emekli olmayan yada hiçbir yerde çalışmayan, işsizlik maaşı almayan ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden olmayan vatandaşların prim ödemesi gerekmektedir.

Ayrıca hiçbir güvencesi bulunmayan muhtaç vatandaşların primi ise devlet tarafından karşılanmaktadır.

Diğer yandan bu primler de yapılan değişikliklerle beraber tek ödemeye düşürülecektir brüt asgari ücretin yüzde 3’ü yapılırken 2019 yılı için bu tutar ise 76 TL 75 kuruş olarak belirlendi.

İLAÇ ÖDEMESİ ALABİLECEKLER

Bu tutarı ödeyemeyen ve borcu birikenler sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaktır.

Daha çoğu esnaflardan oluşan Bağ-Kur’lular ise farklı nedenlerden dolayı prim ödemelerini 60 gün geciktirenler hastane hizmetlerinden faydalanamaz.

Bu nedenle çocuk ve eşler de bu mağduriyeti yaşamaktadır.

Söz konusu kapsamda olanlar ise 2019 yılı sonuna kadar hastanelerden yararlanarak tedavilerini yaptırabilir ve ilaçlarını alabilir.

KİMLER FAYDALANABİLİR?

Erdoğan tarafından imzalanan karara göre  sigortalının haklarından şu kişiler yararlanabiliyor:

Sigortalının eşi.

18 yaşını doldurmamış çocukları.

Yaş sınırı lisede okuyorsa 20, üniversitede okuyorsa 25’e kadar çıkıyor. Eğer çocuk malûl ise yaş şartı bulunmuyor.

Sigortalının bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası.