Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Cilt lekelerinin oluşmasında etkili birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenleri; güneş, hormonal değişiklikler, yanlış kozmetik ürünleri kullanımı, sivilceler ve yaşlanmanın beraberinde getirdiği izler.

Elbette bu lekelerden kurtulmanın birçok yolu var üstelik birtakım kimyasallara ya da bakım merkezlerine servet harcamadan ve tamamen doğal ürünlerle. Öncelikle cilt lekelerinin nasıl oluştuğuna bir göz atalım.  

Cilt Lekesinin Sebepleri

Cilt lekesi ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin birikmesiyle meydana gelir. Güneşin vücudumuza yararlarını saymakla bitiremeyiz elbet; fakat zararları da göz ardı edilemeyecek kadar fazla.

Bu durumu tetikleyen önemli faktörlerden biri de güneştir. Özellikle korunmasız bir şekilde direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmak cildimize sandığımızdan daha çok zarar veriyor.

Bir diğer cilt lekesi oluşma sebebi ise yanlış kozmetik ürün kullanımıdır. Kozmetik ürünler yapısında fazlaca kimyasal barındırırlar.

Bu kimyasalların yüzümüze ya da vücudumuzun herhangi bir yerine uygulanmadan önce bize uygun olup olmadığının iyice kontrol edilmesi gerekir. Aksi takdirde bu yanlış ürün kullanımından dolayı cildimiz leke oluşturmaya başlayabilir ve hoş olmayan görüntülerle karşılaşabiliriz.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Yöntemler

  1. Limon Maskesi

Limon, yapısında bulunan sitrik asit sebebiyle cilt için mükemmel bir temizleyicidir. Ciltte biriken ölü hücre temizliği ve cildi beyazlatma açısından da oldukça etkilidir. Uygulaması da basit: limonun suyunu sıkıp pamuk yardımıyla cildimizde lekelerin olduğu bölgeye ovalayarak uyguluyoruz, ardından o bölgeye nemlendirici sürüyoruz. Bu uygulamayı 3-4 hafta boyunca her gün yaptığınızda farkı göreceksiniz.

  1. Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal, cilt açısından oldukça faydalı bir bitkidir, iltihap sökücü özelliğinden dolayı sivilceli ciltler için de iyileştirici ve önleyici özelliği gözle görülebilir düzeydedir. Cilt lekelerinizden kurtulurken kuru ve solmuş cildinizi zerdeçal ile canlandırabilirsiniz. 2 yemek kaşığı süt ile 1 yemek kaşığı toz zerdeçalı karıştırıp üzerine 1-2 damla limon sıkıyoruz ve karıştırıyoruz. İsteğe bağlı olarak içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilebilir. Bal, ciltteki nem dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Maskeyi uyguladıktan sonra 20 dakika bekletiyoruz ve iyice duruluyoruz. Durulama işlemi önemli çünkü zerdeçalı cildimizden güzelce çıkaramazsak zerdeçalın bıraktığı izlerle başımızı derde sokabiliriz.

  1. Soğan Suyu ve Elma Sirkesi

Soğan suyu akne temizliği için mucizevi bir maddedir. Kahverengi ve siyah lekelerin tedavisinde oldukça etkili olan soğan suyu cildinizi yumuşacık ve sorunsuz hale getirecektir. 1 adet kuru soğanı küçük küçük doğrayarak, rendeleyerek ya da havanda döverek suyunu iyice salmasını bekliyoruz.

Bir kapta topladığımız soğan suyu kadar elma sirkesiyle karıştırıyoruz. Pamuk yardımıyla cilt lekelerinin bulunduğu bölgeye uyguluyoruz. 30 dakika bekledikten sonra bol ılık suyla yıkıyoruz.  

Aynı zamanda yarım litre suyun içerisine biraz soğan suyu koyup kaynatıp yüzümüze buhar maskesi yapabiliriz. Bu maske yüzümüzün daha yumuşak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

]]>