Hayatımızın her alanında artık yer edinen cep telefonları yanlış kullanılırsa hayatımızı tehlikeye sokabilir. Beyin tümörlerini önlemek için radyasyondan uzak durulması ve cep telefonu kullanımlarında dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç Dr. Selçuk Göçmen, “Cep telefonuyla konuşurken kulaklık takıp öyle konuşun ve uzun süreli konuşmalardan sakının, uyurken cep telefonunuz kesinlikle yastık altında veya baş ucunuzda olmasın cep telefonu ile uyumayın” dedi.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Doç. Dr. Gökmen beyinde tanımlanmış 130’dan fazla tümör olduğunu ve bu tümörlerin; iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrıldığını belirterek “Ailesel faktörler (genetik), radyasyon, hayvan virüsleri, fenol ve benzen bileşikleri ile uğraşan meslek grupları ve sigara içimi beyin tümörü riskini arttırıyor” dedi.

BEYİN TÜMÖRÜ EN ÇOK ERKEKLERDE GÖRÜLÜYOR

Doç Dr. Selçuk Baş, erkeklerde beyin tümörü görülme oranının kadınlara oranla birkaç kat daha fazla olduğunu belirterek, “Baş ağrısı, kusma, bulantı, görme bozukluğu, bilinç bozulması, nöbet (epilepsi-sara krizi) geçirme, kol ve bacaklarda güçsüzlük, sinirlilik, iştahsızlık, işitmede azalma, unutkanlık, konuşma ve anlamada yetersizlik, yazamama, dengesizlik, el ve ayaklarda büyüme gibi yakınmalardan biri ya da birkaçının görülmesi durumunda kesinlikle doktora başvurun.” dedi

İYİ HUYLU TÜMÖR DİYE KÜÇÜMSEMEYİN

Çoğu kişinin tümörlerinin iyi huylu olduğunu söyleyip hastalıklarını basite aldığını söyleyen Göçmen, İyi huylu tümörlerin de zaman zaman hayatı tehdit edecek durumlara neden olabildiğini söyledi, “Bazen çevresindeki önemli beyin damar ve sinir yapısına yapışarak ameliyatla tam çıkarılması mümkün olmayabilir ve yeniden ortaya çıkabilirler. Bazıları nadir de olsa kötü huylu tümöre dönüşebilir. Çevrelerindeki beyin dokusuna yayılım göstermedikleri için ameliyatla tam çıkarılabilme şansları yüksektir, ama yine de büyük risk oluşturur” diye konuştu.

TELEFONLARINIZI YASTIK ALTINA KOYMAYIN

Bazı alışkanlıkların kolay kolay değiştirilemediğini söyleyen Doç. Dr. Selçuk Göçmen, “Beyin tümörlerini önlemek için radyasyondan uzak durulmalı, cep telefonu kullanımlarında dikkatli olunmalı, kulaklıkla konuşulmalı, uzun süreli konuşmalardan sakınılmalı, yastık altında veya baş ucunda cep telefonu ile uyunmamalı” şeklinde uyarılarını dile getirdi.

BU ŞİKAYETLER VARSA BEYNİNİZDE TÜMÖR OLABİLİR

Ağrı sürekli ve artan şiddette ise;

1. İlk kez ağrı 10 yaşın altında veya 50 yaşın üstünde ortaya çıkmışsa,
2. Daha önce mevcut olan ağrı şiddetlendiyse, şekli değiştiyse,
3. Baş ağrısı şimdiye kadar hayatında karşılaştığı en şiddetli ağrıysa ve ağrı kesicilere rağmen geçmiyorsa,
4. Konuşma bozukluğu, görme bozukluğu, kol ve bacakta uyuşmalar, güçsüzlük (felç) gibi nörolojik semptomlar baş ağrısı ile birlikteyse,
5.Baş ağrısı hep aynı bölgede ise,
6. Sabah uyandığında baş ağrısı varsa ve kusma ile rahatlıyorsa.