Buğdayın genetiği ne zaman değiştirildi,

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş buğdayın genetiğinin 1943 yılında değiştirildiğini belirtirek tam tahıllı ekmeği sofradan kaldırmak gerektiğini belirtti. Dr. Ümit Aktaş, 1943 yılında başağın verimini artırmak ve sapını kalınlaştırmak için müdahale edildiğini, o gün buğdayın genetiğinin değiştirildiğini belirterek, o gün yapılan müdahalenin ardından bugünkü buğday tohumunun ortaya çıktığını savundu. 

Buğdayın genetiğine bağlı hastalıklar

Buğdayın genetiğinin değiştirilmesi ile birlikte 1953 yılında Çölyak Hastalığının tanımlandığını belirten Aktaş, buğdayın genetiği değiştirilene kadar böyle bir hastalık bulunmadığını ifade etti. 1980’li yıllardan itibaren tam buğdaylı ürünlerin reklam edilerek satışının artması ile birlikte Türkiye’de ve dünyada çölyak, diyabet, ve obezitenin arttığına dikkat çekti. Tam buğdaylı ürünlerin tüketiminin artması ile birlikte çölyak hastalığı 11 kat, diyabet 4 kat, obezite ise 3 kat artış gösterdi. 


Diyabeti ve obeziteyi engellemek için önerilen Amerikan beslenme düzeninin tam tahıllı ürünleri önerdiğine dikkat çeken Aktaş, önce diyabet yapıyorlar sonra ilaç veriyorlar dedi. Aktaş, Amerikalılarını yaratmış olduğu besin piramidi ve beslenme düzeninin iki saatte bir beslenmeyi önerdiğine dikkat çekerek, iki saatte bir beslenen herkesin obez olacağını ifade etti. İki saatte bir beslenmenin tam tahıllı ürünlerin tüketimine hizmet verdiğini belirten Aktaş, iki saatte acıktıran bir besin önerilmese, böyle bir öneriye gerek kalmayacağını kaydetti.