Geçen seçimlerde seçim vaadi olarak verilen dini bayramlar öncesi seçim ikramiyesi Ramazan bayramından önce verilecek. Aylık 1000’er liralık ikramiye emeklilerin banka hesaplarına yatırılacak.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Geçen yıl Ramazan Bayramı ikramiyeleri bayramdan bir hafta önce dağıtılmaya başlanmıştı. Bu Ramazan bayramı ikramiyelerinin de gelecek hafta yatırılması bekleniyor.

Bu yıl Ramazan Bayramı 4 Haziran Salı günü başlayacak. Mayıs ayının sonundan itibaren emekli ikramiyeleri hesaplara yatırılmaya başlanacak.

Emekli ikramiyelerinin memur maaş ödemeleriyle çakışmayacağı için için Mayıs’ın son haftasından itibaren ikramiyeler ödenecek.

Bayram ikramiyesi, ödemelerin yapılacağı dönemlerde SGK’dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, dul-yetim aylığı ve sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri almakta olan kişilere ödeniyor.

Sadece emekliler değil şehit ve gazi yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar de bayram ikramiyesi alacak.

Kime Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

1 – Sgk ve Bağ Kurdan emekli olanlara istisnasız 1000’er lira yatırılacak

2 – Anne babasının ölümüyle yada eşinin ölümü nedeniyle dolayı dul-yetim aylığı alanlara, hisseleri oranında ikramiye ödeniyor. Örneğin vefat eden eşinin emekli aylığının yüzde 50’si bağlanmış olan eşine 500 lira; yüzde 25’i bağlanmış olan kızına ise 250 lira ikramiye ödenecek.

3- Çalışmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık almadığı için eşinin aylığının yüzde 75’ini almakta olan dul eşe ise 750 lira ikramiye verilecek.

4-İş kazası yüzünden veya meslek hastalığına yakalandığı için emekliye ayrılanlara rapor derecesine göre ikramiye ödenecek.
Örneğin iş göremezlik oranı yüzde 30 olanlara 300 lira, yüzde 50 olanlara 500 lira ikramiye ödenecek.

5- Eğer bir kişi birden çok alanda SGK’dan maaş alıyorsa birden fazla dosyadan gelir ve aylık alan emekli ve hak sahiplerine, en fazla ödemeye hak kazandıkları dosya üzerinden ikramiye verilecek.
Örneğin, bir kişi hem çalıştığı işten dolayı emekli aylığı alıyor, hem de eşinden dolayı ölüm aylığı alıyorsa, iki ikramiye değil tek ikramiye alacak yani 2000 değil 1000 tl alacak

Bir kişi hem emekli aylığı hem de iş göremez maaşı alıyorsa ona da iki bin değil bin lira ikramiye verilecek.

6- Farklı alanlarda emekli aylığı alanlara en yüksek hangisiyse o oranda emekli ikramiyesi ödenecek. Bir kadın kocasından dolayı yüzde 75 oranında dul aylığı ve ölen babasından dolayı da yüzde 25 oranında yetim aylığı alıyorsa ikisinin toplamı olarak 1000 lira değil en yüksek oran olan yüzde 75 üzerinden 750 lira ikramiye ödenecek.