Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Atatürk içki içerdi bu hepimzin bildiği bir gerçektir ancak neden içerdi ve ne kadar içerdi bunu pek bilmeyiz.

İnsanların davranışları ve kişisel tercihleri çok tartışlmaz ancak konu Türkiye’nin kurtarıcısı ve kurucusu olunca neredeyse hergün bu konu biryerlerde konuşulup tartışılıyor. Burada asıl önemli olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeye kattıkları ve verdikleridir. 

Uzun yıllar savaş meydanlarında binlerce askerini şehit vermiş ve gözünün önünde yıllarca kan dökülmüş olan bu eşsiz liderin insan olduğunu unutmamak gerekiyor.

Eski Genelkurmay başkanı İlker Başbuğ Atatürk içkiyi ilaç olarak görür ve içerdi demektedir. Yine Atatürk kendisi şu sözleri söylemiştir ”Kafam o kadar çalışıyor ki hergün biraz içmezsem gece uyuyamam.” Göründüğü gibi içkiyi alkolik gibi sığınma aracı değil sadece uyuma aracı olarak kullanmış gözüküyor.

Atatürk’e 12 yıl uşaklık yapmış Cemal Granda şöyle söyler ”Devrin en ünlü rakısı Dimitrokopulo’dan Atatürk her gece yarım kilo içerdi. Mezesi de sadece tuzlu leblebiydi. Ara sıra da fava denen zeytinyağlı, limonlu bakla ezmesi istediği olurdu.” 

Yine Granda’nın dediğine göre ”İçkiyi bu kadar içebilen Atatürk üç ay içki içmedende durabilirdi her gün içmezdi.” İzmit Milletvekili Süreyya Yiğit’e göre de Mustafa Kemal 1919 yazındaki Erzurum Kongresi sırasında da içkiye ağzını sürmemişti. 

Atatürk alkolik değildi asla olmadı sadece adabında ve usulüne göre içti olması gerektiği gibi.

Grande’nin anılarında içinde içki geçen pek çok hikaye var ancak Grande şunu belirtmeyi de ihmal etmiyor:

“Her gece içtiği halde Atatürk’ün bir kere bile içki yüzünden kendinden geçtiğini, taşkınlıklar yaptığını görmedik, duymadım. Aksini iddia edenler varsa, bunların yaptıkları düpedüz dedikodudan başka bir şey değildir…”

]]>