2019 yılı temmuz ayı için zam beklenirken asgari ücretle çalışanlar da bir müjde bekliyor.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar son dönemlerde yapmış oldukları yorumlar ve geri dönüşlerle ek zam konusunu merak ediyorlar. 

Maaşlara 2019 yılının ikinci yarısında herhangi bir ek zam olup olmayacağını araştıran vatandaşlar için konuyu detayları ile aldık. Asgari ücretin belirlenme süreci ile yıl içerisinde yapılabilecek zam konularını dair değerlendirmelerimiz. 

ASGARİ ÜCRETE İKİNCİ ZAM VAR MI?

Döviz kurunda ki dalgalanmalar ile gıda fiyatlarında çeşitli oranlarda zamlar yaşanmıştı. Bu zamlara 23 Haziran seçimleri sonrası ise elektrik, akaryakıt, çay, şeker gibi ürünlere yapılan zamlar da eklenmiş ve asgari ücret ile çalışan vatandaşların alım güçleri daha da azalmıştı. 

Asgari ücretli vatandaşlar bu zamların ardından maaşlara herhangi bir düzenleme olup olmadığını merak ediyorlar. 

Bu bağlamda asgari ücretin belirlenme aşamalarını sizlerle paylaşıyoruz. Asgari ücret yıl sonunda yapılan görüşmeler doğrultusunda belirlenir. İşçi, işveren ve hükümetin katıldığı bu toplantılar sonrası ortak bir karar alınır ve uygulanır. 

Yılda bir defa gerçekleştirilen bu görüşmeler sonrası 1 yıllık asgari ücret belirlenmiş olur. Bunun anlamı yılın ikinci yarısında ya da herhangi bölümünde ek zam yapılmaz. 

Vergiler Kaldırılsın Talebi

Asgari ücrete ikinci bir zam yapılma ihtimali olmazken işçiler vergilerde hafifletme olabileceğini ifade ediyorlar. Öyle ki asgari ücretli bir vatandaşın maaşından 725 TL prim vergi kesintileri yapılıyor. Eğer geçtiğimiz aylarda muhalefet tarafından dile getirilen asgari ücretliden vergi alınmasın talebi hayata geçirilirse maaşlara 345 TL zam gelebilir.