Araç satarken kilometresini düşürmek dolandıcılık suçu olarak kabul edildi. Yargıtay 23. Ceza Dairesi aracını satarken kilometresi ile oynayan ve düşük gösteren sanık hakkında dolandırıcılık suçu işlediği kararı verdi. 

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

İstanbul’da yaşanan olayda, sanık A., aracının 120 bin olan kilometresini, göstergesi ile oynayarak 100 bine düşürerek daha yüksek bir bedelle sattı. Aracı satın alan R. ise satın almış olduğu aracı 3 ay sonra M.’ye sattı. M. aracı satın alırken oto tamircisine kontrol ettirdi. M. arıza yapan aracını özel bir servise götürdü. Burada yapılan kontrolde aracın kilometresinin 130 bin civarında olduğu ortaya çıktı. 

Araç sahibi M. aracın kilometresinin yüksek çıkması nedeni ile A. hakkında şikayette bulundu. Açılan davada aracın kilometresini düşüren A. hakkında dolandırıcılık suçu işlediği kararı verildi. Sanık A. kararı temyiz etti. 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararın iptal edilmesini istedi. Ancak Yargıtay 13. Ceza Dairesi sanık A.’nın temyiz talebini reddetti. Yargıtay’ın vermiş olduğu bu karara göre bundan sonra araç satarken kilometresinin düşürülmesi dolandırıcılık suçu olarak kabul edilecek. Dolandırıcılık suçundan mahkum olanlara 1 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası ile adli para cezası verilecek.