Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Dikey Geçiş ve Lisans Tamamlama İle Kayıt Yaptırmış Öğrencilere yenilikler

Açıköğretim kayıt yenileme ile ilgili iş ve işlemler sürerken gerek Dikey Geçiş ve Lisans Tamamlama İle Kayıt Yaptırmış Öğrenciler için

gerekse Kaydını Yenileyen Öğrenciler için yapılan değişiklikler ve yenilikler AÖF tarafından tek tek videolu anlatım ile detaylandırıldı.

Video en altdadır.

Not birleştirme işlemini kimler yaptıracak?

DGS ve Lisans tamamlama ile kayıt yaptıran ve 2017-2018 güz döneminde kayıt yenileyecekler, genel not ortalaması birleştirme işlemi yaptıktan sonra ders seçimi yaparak kayıtlarını yenileyecekler. AÖF bununla ilgili tüm detayları da videolu bir şekilde anlattı. ÖSYS Yeni Kayıt, Ek Yerleştirme, İkinci Üniversite ve Yatay Geçiş kapsamında kayıt yaptıran ve 2017-2018 Güz Döneminde kayıt yenileten öğrencilerde not birleştirme yapılmayacak.

Kaydını yenileyen öğrenciler için kayıt yenileme sistemi değiştirildi!

2017-2018 Güz yarı yılından itibaren kaydını yenileyecek öğrencilerin tamamı ders seçimini kendileri yapacak. 45 ATKS krediye kadar da ders seçilebilecek. Kayıt yenilemede ilk işlem ders seçimi olacak. Ardından ücret yatırılarak kayıt tamamlanacak. AÖF bürosuna gitmeye gerek kalmadı!

 Dersleri öğrenciler seçecek!

2017-2018 öğretim yılından itibaren artık AÖF’de öğrenciler istedikleri dönemden ders seçebilecekler. Seçilen derslerden biri 3. yarıyıl dersiyse 5. yarıyıla kadar ders seçilebilecek.

Genel not ortalaması akademik durumu belirleyecek!

Öğrencilerin durumu başarılı, uyarı veya mezun olarak görünecek. Başarılı olarak görünmek genel not ortalamasının en az 2.00 olduğunu, uyarı olarak görünmek 2,00 ortalamanın sağlanamadığını ve mezun olarak görünmek ise de öğrencinin diploma için gerekli şartları sağladığını belirtecek.

Akademik durum harf notlarını nasıl etkileyecek?

AA, AB, BA, BB, BC, CB ve CC Geçer Harf Notlarıdır ve öğrencinin bu notları aldığı dersler tekrar seçilemeyecek. CD, DC ve DD koşullu geçer harf notlarıdır. Bu notlar ise öğrencinin son akademik durumu Başarılı yani genel not ortalaması 2,00’ın üzerinde ise geçer harf Notlarıdır ve öğrencinin bu notları aldığı dersler tekrar seçilemeyecek.

AÖF öğrencisi bu derslerden başarılı olmuştur anlamına gelecek. Fakat, öğrencinin son akademik durumu Uyarı yani genel not ortalaması 2,00’ın altında ise bu notlar, Başarısız Harf Notlarıdır ve Uyarı alınan dönemden itibaren öğrencinin bu notları aldığı dersler tekrar seçilebilecek.

FF ise Başarısız Harf Notudur ve öğrenci FF aldığı dersleri tekrar seçebilecek ve öğrencinin daha önceki dönemlerdeki Akademik Durumu Uyarı olsa bile, son akademik durumu Başarılı ise koşullu geçer derslerinden başarılı olmuş olacak.

Örneğin, Akademik durumu Uyarı olan bir öğrencinin, daha önceki dönemden iki DD, bir DC olmak üzere üç koşullu geçer harf notuna ve bir de FF notuna sahip olduğunu varsayalım. Öğrenci koşullu geçer harf notuna sahip olduğu 3 dersi istediği zaman alabileceği gibi, FF notuna sahip olduğu dersi de istediği zaman alabilir.

Öğrencinin mezun olmak için genel not ortalamasını 2.00’ın üstüne taşıması ve FF dersinin olmamasıdır. Öğrenci genel not ortalamasını 2.00’ın üzerine taşıdığında koşullu geçer harf notuna sahip olduğu derslerden de başarılı olmuş olacaktır.

]]>