Almanya’da son zamanlarda nüfus giderek yaşlanmaktadır. Bu nedenle emekli olan kişilerin yerine de iş gücünde ne yazık ki yeni nesiller yetişmemektedir. Almanya 2019 yılında 61 branşta işçi alımı alacağını açıklamıştır. Bu 61 branş her türlü alanı kapsamaktadır. En alt düzey iş sektöründen en üst düzey iş sektörüne kadar açık barındıran ülkede çalışmak için Türkiye’ den de talep oldukça fazladır.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Özellikle hasta bakıcı, hemşire, yaşlı bakıcı, doktor, diş teknisyeni vb. alanlarda sağlık açısından oldukça talep bulunmaktadır. Sağlık sektöründeki açığı eğitim sektörü de izlemektedir. Ülkemizde öğretmenler atanamazken ve öğretmen fazlalığı bulunurken, hatta atanmış öğretmenler bile norm fazlalığı nedeni ile görevlerine başlayamazken; Almanya’da son zamanlarda bu durum tam tersi işlemektedir. En çok yabancı dil ağırlıklı olarak Almanca Öğretmeni, İngilizce Öğretmeni ve matematik öğretmeni açığı bulunmaktadır. Bunun dışında diğer branşlardan da Almanya’da çalışabilmek için ileri düzeyde Almanca bilgisi gerekmektedir. Sağlık sektörü, eğitim sektörü ve üçüncü olarak da en önemlisi inşaat–otomotiv sektöründe de oldukça fazla açık bulunmaktadır. İnşaat mühendisi, tekniker, inşaat alanında çalışacak işçi ve kalifiye elaman ihtiyacı genç nüfusa olan ihtiyaçtan dolayı artış göstermektedir.

Almanya bu meslekleri almak için birtakım şartlar ön plana koymaktadır. Bu mesleklere dair diploma bulundurma zorunluluğu vardır. Bu diplomaya sahip olan kişilerin Almanya’dan davetiye almasına gerek yoktur. İş aramak için de ülkeye kolaylıkla vize verilebilmektedir. İş alımı ve iş gücü ihtiyacı yüz yıldır varlığını koruyan ve Almanya’nın ihtiyaçlarında bulunan bir sistemdir.

Bkz: Almanya’da Mesleklerin Maaşları

Mesleklerin Ülkelere Göre Açıkları ve Maaşları Nelerdir