AGİ bir açılımı ile Asgari Geçim İndirimi nasıl hesaplanır ne kadar olmuştur sizlere aktaralım. Asgari ücrete yapılan zam ile AGİ miktarı da değişir. Hal böyle olunca Agi Asgari Geçim İndirimi Hesaplama da  biraz farklı olur diyebiliriz.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Asgari ücrete gelen zam ile AGİ nasıl hesaplanacak  şimdi size onları aktaralım.

Öncelikle AGİ (Asgari geçim indirimi) nedir? AGİ elde edilen gelirin bir kısmının vergiye tabi tutulmamasına verilen addır.

AGİ de kazanılan gelirin belli bir oranı vergiden muaf tutulur. AGİ de bazı sabit kurllar vardır örnek verecek olursak işçinin kendisi için yüzde 50 çalışmayan ev hanımı olan eşi için ise yüzde 10 indirim uygulanır. Çocuklar için de farklı bir uygulama var ilk iki çocuk için yüzde 7,5 diğer çocuklar varsa onlar içinde yüzde 5 indirim söz konusu olur.

İstisna durumlarda söz konusu olabilir, mükellefin bakmak zorunda olduğu torun ya da üvey evlat gibi durumlar bunlara örnek verilebilir. Çocukların ya da mükellefin bakmakla yükümlü olduğu evlat yaşı 18 yaşını doldurmamış, ya da okuyorsa 25 yaşını aşmamış olması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ek indirimler uygulanmaktadır.

Önemli bir kural ise AGİ tüm çalışanlar için geçerlidir. Asgari ücretin hesaplaması biraz karışıklıklar getirse de hesaplaması son derece kolaydır.

Şunlarada bakabilirsiniz:

AGİ Asgari Geçim İndirimi Nedir AGİ Ne Kadar ?

AGİ Asgari Geçim İndirimini Kimler Alır, Kim Verir, Kimlere Verilmez

Aile Bildirimi Formu Nedir, Nereden Alınır, Nasıl Doldurulur?

Çalışan Eşlerden Hangisi Asgari Geçim İndirimi Alır?