Adalet Bakanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere 4 bin 170 İcra ve Zabıt Katibi alımı için ilan yayımlandı.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Adalet Bakanlığı bünyesine yapılacak olan 2019 yılı personel alım ilanı yayımlandı. 

DPB ve bakanlığın sitesinde yer alan bu alım ilanlarında yer alan alımlarda en fazla kadro ise Katip kadrosu oldu. 

Kamu İlanları olarak bizlerde bu haberimizde Katip alımlarına dair tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz. Kadro kontenjan detayları, özel uygulama sınavı ve başvuru işlemleri. 

ADLİYELERE KATİP ALIMI

2019 yılı alımlarına ilişkin yayımlanan başvuru kılavuzunda yer alan detaylara göre:

* Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü: 3 bin 71 Zabıt Katibi alımı yapacak. 

* Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 1099 İcrat katibi alacak.

BAŞVURU KOŞULLARI

Söz konusu katip alımlarına yer alan iki ayrı branşa yapılacak alımlar için adayların sağlamaları gereken başvuru şartları aynı. Hem Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü bünyesine hemde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesine yapılacak personel alımları için talep edilen başvuru koşulları şunlar. 

DMK’da Yer Alan Genel Koşullar

Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan ve adayların sağlamaları gereken başvuru koşulları arasında; Türk vatandaşı olmak,657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahküm olmamak, 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, Kamu haklarından mahrum olmamak şartları bulunuyor. 

Katip Alımı için Öğrenim Şartı

Haberimizin başında belirttiğimiz gibi Zabıt Katibi alım ilanına başvuru yapacak adayların lise, önlisans veya lisans düzeyinden birinden mezun olması yeterli. Ancak burada bilgisayar sertifikası ya da dersini almış olmak şartı devreye giriyor.  Bakanlık bu konuda şu ifadeleri kullandı. 

Sertifika Gerektirmeyen Bölümler: 

Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümleri.

Sertifika ya da Ders Almış Olmak Şartı: 

İlan edilen bölümlerin dışında kalan eğitim seviyelerinden mezun adayların daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemeleri isteniyor. Ayrıca sertifika konusunda şu bilgi verildi. Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.

KPSS ve Yaş Şartı

İlana başvuru yapacak adayların KPSS’den en az 70 puan almış olmaları gerekiyor. Yaş şartı ise Zabıt ve İcra Katipleri için 35 yaşını bitirmemiş olmak şeklinde. 

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Söz konusu ilana başvuru yapacak adaylar, bakanlığın  sitesinden başvuru formu indirecekler. Bu form ile birlikte diğer başvuru evraklarını tamamlayacak adaylar başvurularını bulundukları illerdeki adalet komisyonlarına yapacaklar.