2019 Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 25. Dönem polis alımları için gereken şartlar açıklandı.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

İçişleri Bakanlığı polis kadrosunu giderek güçlendiriyor. Her yıl düzenli alım gerçekleştiren bakanlık alımları Polis Akademisi Başkanlığı arcılığıyla gerçekleştiriyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevlendirilen polis alımları için 2019 yılı planlaması az çok belli.

Kamu İlanları olarak İçişleri Bakanlığı’nın 2019 polis alım planlamasına dair tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. İşte bilinmesi gereken ayrıntılar.

2019 YILI POLİS ALIMLARI

İçişleri Bakanlığı 25. Dönem POMEM Polis alımları için ilana Ağustos ayı sonu Eylül ayı başı gibi çıkmaya hazırlanıyor. Bu tarih bilgileri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından paylaşıldı.

Yerel seçim öncesi ve İstanbul seçimleri döneminde katıldığı programlar kapsamında konuya dair detaylı bilgiler veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Akademisi Başkanlığı’nın 25. dönem POMEM polis alımları için Ağustos sonu gibi ilana çıkacağını ifade etmişti.

ŞARTLAR DEĞİŞEBİLİR

2019 yılı polis alımlarında en önemli nokta başvuru şartlarında yapılabilecek değişiklikler. Zira bu konuda detaylı açıklamalar ilk ağızdan Süleyman Soylu’dan geldi.

Yer aldığı bazı televizyon programları kapsamında kendisine sorulan başvuru şartları sorularına yanıt veren Bakan Soylu’nun özellikle yaş, KPSS, renk körlüğü gibi önemli alanlarda değişiklik olabileceğini açıklamaları adayları umutlandırmıştı.

KPSS Şartı İndiriliyor

KPSS şartı konusunda bakan başvurulara dikkat çekerek açıklamalarda bulunmuştu. Belirli bir puanın talep edileceğini puan düştükçe başvuruların artacağı ve alım sürecinin uzayacağına vurgu yapan Bakan Soylu, lisans için 60 olan KPSS puanı için bir bigli vermedi. Ancak önlisans KPSS şartının 70 KPSS’den 65 KPSS’e indirilebileceğini açıklamıştı.

Renk Körlüğü Düzenlemesi

Diğer önemli başvuru şartı da renk körlüğü düzenlemesi. Bakan Süleyman Soylu renk körlüğü düzenlemesi için bir çalışma yürütüldüğü müjdesini vermişti. Bu konuda değişiklik bekleyen binlerce adaya umut olan bu açıklama kapsamında bu engelin kalkabileceği umudu doğdu. Bakan bu konuda uygulanan standartların inceleneceğini ve çalışma sonucuna göre bir karara varılacağını açıkladı.

Boy Şartı

Bir adayın boy şartı konusunda ki talebine Bakan Soylu, Avrupa ve diğer ülkelerdeki standartların inceleneceğini söyledi.

Yaş Şartı

Süleyman Soylu’nun umut vermediği tek şart, yaş şartı oldu. Bu konuda bir çalışma olmadığını ifade eden Bakan Soylu yapılan küçük bir düzenlemeyi hatırlattı. Yaş şartında Aralık maddesinin 1 Ocak olarak değiştirildiğini açıkladı.