2019 YKS tercih sonuçlarından sonra heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Peki tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 23.29 Temmuz 2019 tarihleri arasında YKS tercileri alındı. YKS tercihlerinin 29 Temmuz günü sona ermesinin ardından 1 milyondan fazla aday için sonuç bekleme süreci başladı.

TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavının sonucuna göre yapılan tercihlerde adaylar, 2 ve 4 yıllık üniversitelere tercih yaptı. Tercihler 29 Temmuz günü sona erdi.

Geçtiğimiz yıl YKS , Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle gecikmeli yapılmıştı. Sınavın ardından 7-14 Ağustos tarihleri arasında tercihler alınmış ve bu tercihlerin sonuçları 17 gün sonra, 31 Ağustos 2019 günü adayların erişimine açılmıştı.

Yine bu yıl da tercihlerin 3 hafta içinde açıklanması bekleniyor. 29 Temmuz günü sona eren tercihlerin ardından YKS tercih sonuçlarının Ağustos ayının ikinci haftasında açıklanması bekleniyor.

11-14 Ağustos tarihleri Kurban Bayramı. Bu nedenle YKS tercih sonuçlarının 15-16 Ağustos günlerinde açıklanması bekleniyor. Ancak ÖSYM bir sürpriz yaparak bayramdan önce de sonuçları açıklayabilir.

ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ BELLİ OLDU

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklamada , 2019 YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıtlarının 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacağına yer verildi.

YKS sonuçlarının ardından üniversite tercihleri internet üzerinden ise 19-21 Ağustos tarihlerinde e Devlet üzerinden alınacak.

KAYITLAR AŞAĞIDAKİ BELGELERLE BİRLİKTE ÜNİVERSİTELERE YAPILACAK

Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri