Merakla beklenen 2019 YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Adaylar kullanıcı adı ve şifreleri ile sonuçları öğrenebilecekler.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

YKS TERCİH SONUÇLARI OSYM.GOV.TR ÜZERİNDEN AÇIKLANDI

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre adaylardan tercihler alınmıştı. Tercihlerin sona ermesinin ardından merakla beklenen YKS tercih sonuçları ÖSYM aracılığı ile açıklandı.

YKS tercih sonuçlarını görüntülemek isteyen adaylar https://sonuc.osym.gov.tr web adresi üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sorgulama yapabileceklerdir. Söz konusu tercih sonuçları bugün saat 12.00’dan itibaren adayların erişimine açıldı. Bunun yanı sıra ÖSYM’den yerleştirme sonuç belgesi basılmayacağı ve adayların adreslerine gönderilmeyeceği belirtildi.

ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ

Açıklanan YKS tercih sonuçları kapsamında herhangi bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar kayıt işlemlerini 19 Ağustos 2019 ile 23 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştireceklerdir. Bunun yanı sıra adaylar elektronik kayıt da yapabilecektir. Elektronik kayıt yaptıracak olan adaylar işlemlerini 19 Ağustos 2019 ile 21 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştireceklerdir. 

Tüm bunların yanı sıra adayların kayıt için yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

2019 YKS tercih sonuçlarını sorgulamak isteyen adaylar “https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=5788” web adresinden T. C. Kimlik Numarası ile şifreleri ile giriş yaparak işlemlerini gerçekleştireceklerdir.