Adaylar yeni polis alımını beklerken, Polis Akademisi Başkanlığı polis alımlarında 4 değişiklik beklentisi var. 10 bin POMEM yeni polis alımı sırasında bu değişiklikler neler olacak ve adayları neler bekliyor?

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

10 bin polis alımında KPSS şartı 60 ya da 65 ‘a düşecek mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu , geçtiimiz hafta canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu yaptığı açıklamada POMEM 10 bin polis alımına değindi.

BAKAN ALIM TARİHİNİ AÇIKLADI

Süleyman Soylu yaptığı açıklamada , 2019 yılı içerisinde 25. dönem POMEM için ilana çıkacaklarını ve 10 bin polis memuru alımı yapacaklarını söyledi. Soylu alım için Ağustos sonunu işaret etti.

Ağustos sonu ya da Eylül ‘ün ilk günlerinde 10 bin polis alımı ilanı gelecek.

PÖH ALIMI YAPILACAK

İçişleri Bakanı açıklamasının devamında kadınlara sözü olduğu ve açıktan özel harekatçı alımı yapacaklarını söyledi. Alımın lise mezunu adaylar arasından KPSS ile olacağını belirten Bakan Soylu , tarih bilgisi vermedi.

BİRİNCİ DEĞİŞİKLİK: EĞİTİM SÜRESİ ARTACAK

15 Temmuz sonrası EGM ‘den ihraç edilen polisler yerine polis alımının hızlı gerçekleşmesi, ciddi şekilde artan ihtiyacı karşılamak için POMEM polislerinin eğitimleri 4 aya indirilmişti. İhtiyacın büyük çoğunluğunun karşılanması üzerine bundan sonra eğitimler önce 6 aya , daha sonra 8 aya çıkarılack.

İKİNCİ DEĞİŞİKLİK: POMEM ALIMINDA ÖN LİSANS KPSS 65 ‘E DÜŞER Mİ?

Bakan Soylu polis alımında KPSS puan sınırının 65 ‘e düşürülebileceğini söyledi.

ÜÇÜNCÜ DEĞİŞİKLİK: YAŞ ŞARTI 32 OLUR MU?

Bakan Soylu , yaş şartı hakkında da açıklamada bulunmuş ve yaşın esnetilebileceğini söytledi.

DÖRDÜNCÜ DEĞİŞİKLİK: RENK KÖRLÜĞÜ

Polis alımında renk körlüğü meselesinde de düzenleme yapılacak.

BAŞVURU SAYISI DETAYI

Bakan Soylu , açıklamasında , başvuru şartları esnetilince daha fazla kişinin başvuru yaptığını, bu nedenle seçim aşamalarının çok uzun sürdüğünü söyledi. Ciddi yoğunluk olmaması için sınırlamaların konulduğunu söyleyen Bakan Soylu, yaş ve KPSS konusunda bazı düzenlemeler yapılabileceğini söylemişti.