Memurlarda derece hesaplaması ünvanlarında bir yükselme olmadan sorumlulukları artmadan maaşlarında belli oranlarda artışın olmasına verilen isimdir. Ayrıca kademe ilerlemesi memurun olumlu yönde ilerlediğini ve maaşındaki artışında hizmet süresiyle orantılı olacağı anlamını taşır. Yani her memur derece kademe atlarken aynı miktarda maaş almaz. Görev süresine göre maaşlarında artış söz konusu olur.

Derece kademe artmasını için üst derecelerde boş bir kadro bulunmalıdır. Bulunduğu derece içerisinde en az 3 yıl ve bu derecenin içinde olduğu 1 yılı da tamamlamak zorunluluğu vardır. Ayrıca üst seviye görevler için yükselme niteliğine sahip olduğu amirleri tarafından teyit edilmelidir. Sizlere yazının altında memurlarda derece kademe hesaplama cetvelini daha iyi anlamanız için veriyorum.

Derece Kademe İlerlemesi

Giriş
Yükselinebilecek
Öğrenim durumu
Derece
Kademe
Derece
Kademe
İlkokulu bitirenler
15
1
7
Son
Ortaokulu bitirenler
14
2
5
Son
Ortaokul dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler
14
3
5
Son
Ortaokul üstü 1 yıl mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler
13
1
4
Son
Ortaokul üstü 2 yıl mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler
13
2
4
Son
Liseyi bitirenler
13
3
3
Son
Lise dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler
12
2
3
Son
Lise veya dengi okullar üstü 1 yıllık mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler
11
1
2
Son
lise veya dengi okullar üstü 2 yıl veya Ortaokul üstü en az 5 yıllık mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler
10
1
2
Son
Lise veya dengi okullar üstü 3 yıl teknik veya mesleki öğrenimi bitirenler
10
2
2
Son
2 yıl sÜreli yüksek öğrenimi bitirenler
10
2
1
Son
3 yıl sÜreli yüksek öğrenimi bitirenler
10
3
1
Son
4 yıl sÜreli yüksek öğrenimi bitirenler
9
1
1
Son
5 yıl sÜreli yüksek öğrenimi bitirenler
9
2
1
Son
6 yıl sÜreli yüksek öğrenimi bitirenler
9
3
1
Son

Şunlarada bakabilirsiniz;

Memurlarda Derece Kademe Maaşı Nasıl Etkiler

Memurlarda Derece Kademe Nedir, Nasıl İlerler,Ne İşe Yarar

Umarım faydalı olmuştur.

Memurlarda Derece Kademe Hesaplama,Cetveli,Tablosu-2017-05-15-10-43-1159195c0fe3e78.jpg}}

Paylaşım için teşekkürler

ben teşekkür ederim

anil bey ben 3 yıllık Mesleki ve teknik okulunu bitirdim ama 4 yıllığa tamamladım 1 kademe ilerlemesi ala bilirmiyim ala bileceğime dair yönetmelik de varsa bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

ben 2005 mayısta teknısyen olarak goreve 12/2 olarak basladım sımdı 7/3 bunun uzerıne yuksek okul bıtırdım ek gostergeye gusebılırmıyım

Derece kademe iste bütün gercek

Pardon yanlış yazdım. Derece kademe iste bütün mesele bu,

Ocak 2001 de göreve başladım 2010 yılında 2 yıllık yüksekokul 2017 yılında 4 yıllık fakülte bitirdim derece kademe ilerlemesi alıyor muyum

merhaba. 2007/09 -2010/08 özel sektör, 2010/08-2014/09 tarihleri arasında kamu kurumunda işçi statüsünde tekniker unvanında, 2014/09'de (-halen devam) başka bir kamu kurumuna 399 tabi tekniker olarak atandım (mühendis diploması ve diğer çalıştığım yerlere ait sigorta dökümlerinide teslim ederek) . 1 yıl sonra unvan değişikliği yaparak mühendis unvanına geçtim. kuruma başlarken 8/1 ile başlatıldım. hizmet birleştirmesi/ derece-kademe ilerlemesi için başvurdum fakat olmadı. şuan 7/3 de yim. 1 derece kanunen verildi. şuanki duruma göre derece-kademe verilmemesi doğrumu sizce? (bordroda hizmet:9 kıdem:6 Emk.Dr/Kad.:7 /3 gözükmekte)

Mrb, gys sınavına hazırlanıyorum bir türlü tabloyu ezberleyemedim, püf noktası varmı

mrba ben 2011 de orta okuldan mezun oldum 2012 de ortaokul mezunu olarak işe girdim 2017 de açık öğretim meslek lisesini bitirdim şuan kaçta olmam gerekir.

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor