PTT de çalışmak nasıldır, hangi poziyonlar hangi şartlarla alır ve ptt maaşları

PTT'de belirli saatler arasında rahat bir memur hayatı isteyenler için tercih sebebidir.

PTT'nin tercih edilme sebeplerinin başında rahat çalışma koşulları ve düzenli olması geliyor. Özel sektörde çalışan kişiler için bir hayal ve huzur kaynağı olarak görülen memurluğun en dikkat çeken pozisyonlarından olan PTT personellerinde maaşlar da oldukça iç açıcı. Maaş konusuna geçmeden önce PTT Şubeleri'nde ne olarak çalışabileceğinize bir göz atalım.

PTT ŞUBELERİNDE ÇALIŞILABİLECEK POZİSYONLAR VE HANGİ BÖLÜM OKUNMALI

PTT şubelerinde birçok farklı pozisyonda çalışma imkanınız bulunmaktadır. En başta tercih edilen ve en çok kadrosu bulunan pozisyonlar tahmin edileceği üzere gişe görevlisi ve dağıtımcı. Bu iki pozisyonun dışında PTT'de avukat yahut mühendis, mimar, tekniker olarak da çalışabilirsiniz. Fakat bu gibi pozisyonlar için bazı özel şartlar aranmaktadır. İşte PTT'deki bazı pozisyonlar için gereken özel şartlar;

PTT'DE MÜHENDİS OLABİLMEK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

PTT'de mühendis olabilmek için aranılan mühendislik bölümünden mezun olmanız zorunludur. Ayrıca fakülteden mezun olmak da yeterli değil; yapılacak sözlü mülakat sınavını da başarıyla geçmeniz gerekmekte.

PTT'DE AVUKAT OLARAK ÇALIŞABİLMEK İÇİN GEREKENLER

Eğer PTT'de avukat olarak görev yapmak istiyorsanız yine ilgili fakülteden mezun ve belgeli bir avukat olmanız gerekmektedir. Yine mühendislik gibi burada da sözlü mülakat yapılmakta ve işe alım için başarı şartı zorunlu tutulmaktadır.

PTT'DE TEKNİKER OLMAK İSTİYORUM, ŞARTLARI NELERDİR?

PTT'de tekniker olmak isteyenlerin asgari olarak iki yıllık eğitim aldıkları bir yüksekokuldan mezun olmaları ve yine belirtilen Elektrik, makine vs. teknikerlik işinin gerekli bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Yine teknikerlikte de sözlü mülakat şartı vardır.

PTT'DE GİŞEDE ÇALIŞMAK İSTEYEYENLERDE ARANAN ŞARTLAR!

Eğer sizde PTT'nin en çok kadro verdiği gişe bölümünde çalışmak istiyorsanız aranılan tek şart üniversite mezunu olmak ve ilanda yer alan ilgili bölümün tahsilini tamamlamak. Bu pozisyon için sözlü mülakat şartı bulunmamaktadır.

DAĞITIMCI OLABİLMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

PTT şubelerinde dağıtımcı olarak görev almak isteyen kişilerde aranılan şart ise en az iki yıllık bir yüksekokuldan mezun ve gerekli bölümün tahsilini tamamlamış olmaktır.

PEKİ BU PTT MAAŞLARI NE KADAR?

PTT şubelerinde avukat, mühendis, tekniker, mimar, gişe görevlisi ve dağıtımcı olarak görev yapan kişilerin aldıkları maaşlar diğer memurluklarla kıyaslanınca iyi düzeyde olarak sayılabilir. Örneğin PTT'de görev yapan bir avukatın aldığı ortalama maaş 4 bin 500 lira civarında, Mühendis'in ve mimarın maaşı 4 bin 400 lira civarında, tekniker, gişe yetkilisi ve dağıtımcı olarak görev yapan kişilerin maaşları ise ortalama olarak 2.4 bin lira civarında oynamaktadır.

.

PERSONELE MAAŞ ARTIŞI YAPILIYOR MU?

Ek olarak PTT personelin motivasyonunu yüksek tutmak amacıyla sürdürdüğü Performans Değerlendirme Sistemi sayesinde personelin topladığı performans puanına göre maaşında artışa gidiyor.

MERAK EDİLENLER; 

Gişe'de çalışacağım fakat merak ettiğim ne gibi sıkıntılar başıma gelir?

PTT'de gişe görevlisi olarak çalışacak kişilerin en önemli sıkıntıları hiç tartışmasız kasada çıkan açıklardır. Zira PTT kasada çıkan açıkların tamamını yine o kasada görevli PTT çalışanının maaşından kesmektedir. Ve diğer bir sıkıntısı ise mesaisinin tamamını müşterilerle karşılıklı olarak geçirmesi ve zihnen yorulması. Bilindiği üzere içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük hastalığı depresyon ve stres. Bu gibi mesleklerin stresi çok olmaktadır.

İŞE GİRDİKTEN SONRA KADRO İMKANI TANINIR MI?

PTT'de çalışmaya başlandıktan sonra herkesin sorduğu soru aynı "Acaba bana kadro gelebilir mi?" ve bu sorunun cevabını net olarak bilememekle beraber istatistikleri inceleyebiliriz. Devlet PTT şubeleri için sözleşmeli personelleri en son 2013 yılında aldı. Yani en son iki yıl önce aldı ve son 5 yıl içerisinde kadro için çok büyük baskı yapılıyor, eylemler düzenleniyor. Kısacası bu sorunun cevabını şuan kestirebilmek mümkün değil fakat geçmiş dönemlere bakılırsa, PTT genişlemeye gitmez ise kadro alabilmek biraz zor gibi duruyor.

Umarım faydalı olmuştur.

PTT'de pozisyonlar, giriş şartları ve maaş-2017-10-05-21-33-4459d67b083b7b3.jpg}}

PTT çalışıyorum bilgi işlem yokmuş bilgisayar okuyorum 12 sınıf sizce ne yapmam lazım kargo deposundayım.

Ben gise memuru olmak için kaç yıl okumam lazım bide şey tekniker ne demek bn 2 yillik postane hizmetleri kazandım da merak ediyorum

ben ptt olmak için ne yapmam gerek

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor