1976 yıllarına dayanan forex’in geçmişinden önce açılımını sizlerle paylaşmak istiyoruz: FOReign EXchange market. Dünyanın dört bir yanında yaygın olan bu forex dünyası, Türkiye’de de son 2-3 yıldır yaygınlaşmaya başlamış olan bir piyasadır. Popülerliği gün geçtikçe artan forex, kendi içinde ayrı bir canlılığa sahiptir ve ayrı bir piyasadır.

Fiziksel olarak sahip olunmadan döviz kurlarında ki fiyatlarda oluşan değişimlere göre işlem yapılarak forex dünyasında bulunulabilir. Bu sayede döviz alım – satım işlemlerini internet başında yapabilir ve bu şekilde gelir elde edebilirsiniz. Bunun dışında döviz bürolarından da alım – satım yapılarak bu döviz kurlarında ki fiyat değişikliklerine göre foreks gerçekleştirilebilir. Ancak bu durum çok zahmetli ve meşgul edici bir durum olacaktır. Bu nedenle internet kullanılarak daha hızlı ve istenilebilir zamanda alım – satım işlemleri gerçekleştirilebilir.

Günlük olarak 5 Trilyon Dolar kadar forex piyasasında işlem gerçekleşir. Bu kadar büyük ve ciddi miktarlarda işlemlerin olmasının nedeni yatırımcıların geniş ve büyük çaplı yatırımcılar olmasındandır. Finansal ya da siyasi yönden doğrudan forex piyasasına müdahale etme gibi bir olanak olmaksızın, serbest bir şekilde iniş – çıkışlar gerçekleşir.

Forex dünyasında değişen fiyatlandırmalar, Dünyanın hemen hemen her yerinde aynıdır denilebilir.

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor