Anasayfa / Forex / Konu - 2923


Konuya Cevap Yaz

Bir ülkenin para biriminin, başka bir ülkenin para biriminin cinsinden değerinin ne kadar olduğudur. Türk lirası ile dolar karşılaştırıldığında oluşan değer ne kadar ise, ortaya çıkan bu değere parite denir. Parite, bir diğer adıyla değer eşitliğidir.


Eğer ki bir ülke de para birimi, diğer para birimlerine göre faiz oranları yüksek ise, o ülkenin para birimi değerli demektir. Parite yönünden bakarsak, belirlediğimiz o ülkenin parasının paritesi, değerlenen yönde grafiği bulunuyor denilebilir.


Parite incelenirken nelere bakılır?

Faizin cazip olduğu ülkelerde her zaman para birimi değerlidir, değerlenir. Bu demek oluyor ki, parite belirlenmiş olan x ülkenin para biriminin lehine işler. Örneğin Amerika’da faizlerde artma varsa, o halde para biriminde de değerlenme vardır demektir.


Ekonomisi iyi ve istikrarlı gitmekte olan bir ülkenin para birimine de çokça yatırım yapılır. Hal böyle olunca ülkeye döviz çok girer ve ülkenin parasının değeri artar. Yani paritenin bir ülkenin parasının lehine işlemesi durumu, ülkenin faiz oranları artıştaysa ve ekonomisi istikrarlı gidiyor demektir.Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor