Anasayfa / Blog / Konu - 824


Konuya Cevap Yaz

Duchenne Muskuler Distrofi nedir?


Genellikle kalıtımın neden olduğu bu hastalık adale liflerinin giderek zayıflamasına verilen hastalık ismidir.Duchenne Musküler Distrofi (DMD) hastalığında en çok rastlanan kan hastalıklarından biridir.Sadece erkek çocuklarda görülen bir kan hastalığıdır. Duchenne Musküler Distrofi  hastalığında kas fonksiyonu için gerekli olan temel bir protein eksiktir. Bu proteinin yokluğunda kaslar giderek zayıflar, kas dokusunun yerini yağ dokusu alır.Bu rahatsızlığı olan çocuklarda adale gelişmesi geç olur.Çocuklarda  Duchenne Muskuler Distrofi Belirtileri -Çocuk oturmayı, yürümeyi ve koşmayı yaşına göre geç öğrenir. Sadece yüzde yirmi beşinde zekâ eksikliği görülür.-Bu hastalığın teşhisi çocuk üç yaşına gelmeden evvel mümkün olmaz. Hareket yeteneği yok oldukça çocuk giderek paytak paytak ve kambur bir şekilde yürümeye başlar. Merdiven çıkmakta zorluk çeker.


-Baldır adaleleri ve pazuları fazlasıyla gelişmiş bir görünümde olmasına rağmen giderek gücünü kaybeder.


-Çocuk 12 yaşına geldiğinde yürüyememeye başlar.


Bu hastalığın tedavisi henüz bilinmediğinden bu tür rahatsızlığı olan çocukların yüzde yetmiş beşi 20 yaşına gelmeden yaşamlarını yitirirler. Bu hastalığa yakalananlarda kalp adaleleri de zayıflamış olduğundan mikrobik göğüs hastalıklarına sık rastlanır.
Duchenne Muskuler Distrofi Belirtilerini tekrar özetlersek  


•    Yürüme, oturma ve konuşma yeteneğinin gecikmesi•    Paytak yürüme•    Ayağa kalkmak ve dik durmakta zorluk çekmek•    Merdiven çıkmakta güçlük çekmek•    Özellikle baldırlarda fazla gelişmiş görünümünde adaleler.•    Omurga kemiğinde deformasyon
 Peki Ne yapılabilir? Duchenne Muskuler Distrofi Tedavisi


Bu hastalık için etkin bir tedavi yoktur. Bu tür hastalığı olan çocuklar 12 yaşına kadar tekerlekli iskemleye mahkum olurlar. Bu nedenle sakatlar için açılan özel okullar var ise oraya yollanmalıdırlar.Bu zamana kadar çocuğu mümkün olduğu kadar çok yürütmeli, pek yorucu olmayan egzersizler yaptırmalıdır Ancak bu da adalelerin tahrip olmasını önlemeyecektir. Yatak istlrahatinin fazlası adalelerin gevşemesine neden olacağından kaçınılmalıdır.Fiziki yetersizlik fizyoterapi uygulayarak azaltılabilir. Hastalık anne tarafından geliyorsa, çocuk sahibi olmadan ailenin bu hastalıkla ilgili geçmişini mutlaka incelemek gerekir.Aile fertlerinin birinde bu hastalığa rastlanırsa annenin erkek çocuğa bu hastalığı geçirmesi, kız çocuğun ise “taşıyıcı" olması ihtimali yüzde ellidir. Hamileliğin erken aylarında çocuğun cinsiyetini belirlemek mümkündür. 

Bebeğin erkek olduğu anlaşılırsa yüzde elli ihtimalle bu hastalığa sahip olacak bir çocuğu doğurmakla aldırtmak arasında ciddi bir seçim yapmak gerekir. Yakın gelecekte, hamilelik esnasında bu hastalıkla ilgili daha geçerli testlerin yapılabileceğine inanıyoruz.


 


Misafir Kullanıcı #170 - 16-05-2017 22:24:58

Öncelikler herkese iyi günler bu hastalığı, yani adı Duchenne Muskuler Distrofi olan rahatsızlığı çocukluğundan itibaren yaşayanlar ya da çocuklarında bu hastalık olanlar aileler ve sizler şu anki yaşadıklarını ve durumlarını burada paylaşırlar ise çok sevinirim.

Misafir Kullanıcı #171 - 16-05-2017 22:26:41
Oğlum 16 aylık olana kadar yürümeyince ortopedi doktoruna götürdüm. kalça filmini çektiler.sonuçta hiçbir problem olmadığını söylediler. ben doktora güvenmedim dışarda özel bir ortopedi doktoruna götürdüm. o da aynı şeyi söyledi. fakat çocuk nörolojisine götürmemizi istedi. biz de Ege üniversitesi çocuk bölümüne götürdüm. 6-7 tane değişik kan ve idrar tahlili yaptılar. sonuçlar çıkınca CK,AST,ALT,CPK değerlerinin yüksek olduğu görüldü. Fakat özellikle CK değeri çok Yüksek çıktı.
Daha sonra hastaneye yatırıldı. İlk önce üç tüp kan aldılar ve genetik için Dokuz Eylül üniversitesine gönderdiler. Sonuçta Delesyon saptanmadı. Bundan önce EMG yapıldı onda da kesin tanıya varacak bir değişiklik saptanmadı.
Buraya kadar herşey olumlu gidiyordu. Fakat kesin tanıya varılamayınca Çocuk Nörolojisinde Kas Biyopsisi yapıldı. Bunun sonucunda biyopside yazan şeylerin DUCHENNE MÜSKÜLER DİSTİROFİ olduğu söylendi. aynı sonucu 9 eylül üniversitesi de gördü onlarda aynı şeyi söyledi. 9 eylül üniversitesinde bu işte uzman olan ve aynı zamanda Dünya Kas örgütünün genel sekreteri olan Prof.Dr.Haluk TOPALOĞLU'na yönlendirdiler. Bu hastalığın hacettepe üniversitesi tarafından da yakından takip edildiğini anlattılar. Biz de bu profesörün ankara da bulunan muayenesine gittik. Kendisi şu an bu yaşlarda endişelenecek bir şey olmadığını yakın zamanda tedavisi çıkacağından bahsetti. ayrıca kortizonlu ilaç tedavisine de 3 yaşından önce başlamamanın gerektiğini zaten bu ilaçların hastalığı geçirmediğini sadece yavaşlattığını ve bu ilaçların dünyada bile en erken 2,5 yaşında kullanıldığını anlattı.
az da olsa içimizi ferahlatsada eşim ve ben tam olarak rahatlamış değiliz.

Misafir Kullanıcı #313 - 05-09-2017 18:04:12
Yakında Crispr yöntemi ile tarihe karışacak bir hastalık umutsuzluğa kapılmayın lütfen

İnşallah

Misafir Kullanıcı #541 - 03-12-2017 03:30:13

Benim kızım 8.5 yasında dmd taşıyıcısı gözüken fakat hastalıkta mutasyona uğramış şekilde

Hipertirofi var bacaklarında

Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor